Biopheropoint

Uçan böcekleri yakalar.

Kartlar üzerindeki yapışkan renksiz, kokusuz, açık havada kurumaz özelliktedir. 

Zehirli bir madde içermez. 

Tuzaklar zararlı böcek feromonları ile kombine edilebilir.

Yapışkan tuzakların üzerine yapışan böcek türlerinin düzenli izlenmesi yapıldığında muhtemel enfeksiyonun erken tespiti sağlanır. Buna bağlı olarak mücadele için karar verilir.

Ebatlar

Kart:10 x 25 cm 

25 x 40 cm

Renk

Sarı, mavi ve siyah. 

Kullanım 

Yapışkan kart tuzaklar bitkinin yaklaşık 10 cm üzerine gelecek şekilde ip yardımı ile asılmalıdır. Bitki büyüdükçe tuzaklar yukarı doğru yükseltilir. Seralarda en uygun asma zamanı fidelerin dikimini takiben yapılmalıdır. Tuzaklar üzerinde çok fazla böcek yapışmış ve yapışkan alan azaldı ise yenisi ile değiştirilir. Kontroller üretim sezonu boyunca yapılır.

Seralarda kullanılacak tuzaklar öncelikle böceklerin giriş riskinin en yüksek olduğu kapı girişleri, havalandırma açıklıkları gibi alanlara daha sık olacak şekilde asılmalıdır.  


Kullanılacak Miktar

İzleme amacıyla kullanılacak ise 1.000 m2’ye 20 tuzaktır. Belirli aralıklarla sayım yapılarak ergin uçuşu ve zararlı sayısı saptanır. Mücadele zamanının ve şeklinin belirlenmesinde bu sayı önemlidir. 

Kitlesel yakalama amaçlı mücadelede kullanmak amacıyla 1.000 m2 ye en az 100-120 adet tuzak asılmalıdır.  

Hedef

Sarı renk: Beyaz sinekler, yaprak galeri sinekleri, afitler, meyve sinekleri

Mavi renk: Tripsler 

Siyah renk:Tuta absoluta (Domates güvesi). Zararlı mücadelesinde son derece etkili olan siyah renkli 25x40cm yapışkan tuzaklar,Tuta absoluta feromonu ile beraber kullanılmalıdır. Siyah renk biyolojik mücadele yapılan alanlarda faydalı böceklerin dikkatini çekmediği için daha uygundur. Dekara 10 adet tuzak gelecek şekilde, yerden 50 cm yüksekliğe bir kasa üzerine yatay olarak yerleştirilir. Domates güvesi feromon kapsülü üzerine bırakılır veya yapışkan karta yakın olacak şekilde asılır. Yapışkan tuzakların yüzeyi kelebekle dolunca değiştirilmelidir. Feromon kapsülü 6-8 hafta sonra kullanım ömrü dolunca yenisi ile değiştirilir.


img