Biopheropoint

Biopheropoint CyP

Elma İçkurdu,Cydia pomonella feromonu

Kullanıldığı bitkiler: Elma, armut, ayva, ceviz

Materyal: Kauçuk kapsül

Paket: Hava almaz alüminyum folyo içinde paketlenmiş

Nakliye: 2-3 gün içinde gerçekleştirilmeli

Tarla ömrü: 4-6 hafta arası

Raf ömrü: Buzdolabında +4 °C’de 2 yıl

Depolama: Soğuk, kuru alanlarda depolanmalı

Tavsiye edilen tuzak çeşidi: Delta tuzak, Funnel tuzak

Kullanım şekli: Bu feromon izleme ve kitle yakalama amaçlı kullanılabilir

İzleme

-Delta tuzak veya funnel tuzak kullanılır.

-Her tuzak içine 1 adetCydia pomonella feromon kapsülü yerleştirilir.

-Tuzak yoğunluğu: Hektara 1-2 tuzak asılır. Tercihen tuzaklardan biri üretim alanının merkezine, diğeri üretim alanının sınır kısımlarından bir yere asılabilir.

-Tuzaklar ilkbaharda Nisan sonu gibi asılmalıdır. Yerden 1.5-2 m yüksekliğe ağacın dalına asılır. Delta tuzaklar hakim rüzgar yönünde asılmalıdır.

-Tuzaklar ilk ergin yakalanana kadar günde, ilk ergin yakalandıktan sonra haftada bir kontrol edilir. Yakalanan böcekler uzaklaştırılır. Delta tuzakların yapışkan kartı toz birikmesi veya fazla sayıda böcek yakalayıp yapışkanlığını kaybettiğinde yenisi ile değiştirilir.

Kitle yakalama:

Kitle yakalama yöntemi, düzenli ve izole bahçeler ile populasyonun düşük olduğu (ağaç başına 2– 3 diyapozda larva) bahçelerde etkilidir. Ergin uçuş periyodu boyunca her ağaca 1 adet feromon tuzak rüzgâr yönünde ve yerden 1,5–2 m yüksekliğe asılır.

Elma bahçelerinde Elma içkurdu için kitle yakalama zararlı baskısını azaltır ve diğer mücadele yöntemlerinin tamamlayıcısıdır fakat kendi başına etkili bir mücadele metodu değildir.


img