Biopheropoint

Kullanıma hazırlanması

Su tuzakları, içine su doldurulabilir plastik bir kap ve kabı ortalayacak şekilde su üzerine yerleştirilmiş feromon tutucu yeşil renkli sepetten oluşmaktadır. Tuzaklar yerden 20 cm yükseklikte bir kasa üzerine yerleştirilir. Su tuzağının içine en üst seviyeye kadar su doldurulur. Su içine bir miktar sabun/deterjan veya sıvı yağ katılarak su yüzeyinde bir film tabakası oluşturulur. Yeşil renkli sepet içine feromon kapsülü yerleştirilerek kapağı kapatılarak tuzağın merkezinde yer alan deliğe sabitlenir. Feromonun çekişiyle tuzağa gelen birey su içine düşerek yakalanmaktadır. Tuzakların kullanımında dikkat edilecek en önemli konu kaplarda sürekli su bulunmasının sağlanmasıdır. 

Kırmızı, siyah ve yeşil renkleri mevcuttur. 


Kullanım amacı

Uçan böceklerin yakalanmasında feromon ile birlikte izleme ve kitle yakalama amacı ile kullanılabilir.

İzleme: Tuzaklar ile hedef zararlı böceklerin ilk ergin çıkışı tespit edilebilir. Buna göre mücadele zamanı belirlenir.

Kitle yakalama: Kültür bitkisinin yetiştirildiği alana asılan gözlem amaçlı tuzaklar ile ilk ergin çıkışı saptanır saptanmaz belirli aralıklarla yoğun olarak tuzaklar asılır. Amaç, zararlının erkek bireylerini bu tuzaklara çekip çok sayıda yakalayarak o böceğin çiftleşme şansını azaltmaktır. Böylece dişi böcekler döllenmiş yumurta bırakamayacağından, zararlı sayısı buna bağlı olarak da zararı giderek azalacaktır. 

Kitle yakalama amaçlı tuzakların kullanımında;

-Tuzakların birbirine uzaklığı, 

-Belirli alanda bulunması gereken tuzak sayısı ve 

-Tuzaklardaki feromon kapsüllerin yenilenme aralığı kullanılan böcek türüne göre değişir.


Tuta absoluta’ya karşı izleme amaçlı kullanım için 2-4 adet tuzak/ha, kitlesel yakalama için 20-40 adet tuzak/ha olarak kullanılır. 

Feromon kapsülleri her 6-8 haftada bir yenisi ile değiştirilir.


Kullanım alanı 

Sera ve açık alan tarla koşullarında kullanılabilir.


Kullanıldığı zararlılar

Domates güvesi (Tuta absoluta)


img