Biopheropoint

Kullanıma hazırlanması

Sert ve su geçirmez özellikte plastikten yapılmıştır. Kat yerlerinden çatı oluşturacak şekilde katlanarak üst kısmında kalan deliklerden tel veya ip geçirilerek uygulama alanına asılır. Yapışkan özellikte olan kart, tuzağın içine taban kısmına yerleştirilir. Bu sırada yapışkan kartın ortasına feromon kapsülü bırakılır. Yapışkan kart böcek ile dolduğunda veya kirlendiğinde yenisi ile değiştirilir. Feromon kapsülde yeni karta aktarılır. Yapışkan açık havada uzun süre yapışkanlık özelliğini korur. Toksik madde içermez. Tozlu ortamlarda yapışkanın üzeri toz ile kaplanacağından yakalama özelliğini kaybedebilir. Delta tuzak gövdesi sağlam plastik malzemeden yapıldığından uzun yıllar kullanılabilir. 


Kullanım amacı

Uçan böceklerin yakalanmasında feromon ile birlikte izleme ve kitle yakalama amacı ile kullanılabilir.

İzleme: Tuzaklar ile hedef zararlı böceklerin ilk ergin çıkışı tespit edilebilir. Buna göre mücadele zamanı belirlenir.

Kitle yakalama: Kültür bitkisinin yetiştirildiği alana asılan gözlem amaçlı tuzaklar ile ilk ergin çıkışı saptanır saptanmaz belirli aralıklarla yoğun olarak tuzaklar asılır. Amaç, zararlının erkek bireylerini bu tuzaklara çekip çok sayıda yakalayarak o böceğin çiftleşme şansını azaltmaktır. Böylece dişi böcekler döllenmiş yumurta bırakamayacağından, zararlı sayısı buna bağlı olarak da zararı giderek azalacaktır. 

Kitle yakalama amaçlı tuzakların kullanımında;

-Tuzakların birbirine uzaklığı, 

-Belirli alanda bulunması gereken tuzak sayısı ve 

-Tuzaklardaki feromon kapsüllerin yenilenme aralığı kullanılan böcek türüne göre değişir.


Kullanım alanı 

Meyve bahçeleri, seralar, tarla bitkileri, depolarda kullanılabilir.

Meyve bahçelerinde ağaç dallarına ortalama yerden 1,5-2 m yüksekliğe asılır. 

Sebze tarlalarında bitkinin tepe noktasına gelecek şekilde, kazıklar üzerine, seralarda yine bitkinin üzerinde kalacak şekilde asılır.

Depolarda ürünlerin üst kısmına gelecek şekilde ve ürünlere olduğunca yakın şekilde asılır. 

Kırmızı renkli delta tuzak, sarı ve beyaz renkli tuzaklara göre faydalı böcekleri ve arıları oldukça az yakaladığından tercih edilebilir.


Kullanıldığı zararlılar

Lepidoptera (Kelebekler) takımına ait zararlı türler (Örneğin: Domates güvesi, elma iç kurdu, salkım güvesi, kuru meyve güvesi vb)


img